کمیته ملی سدهای بزرگ ایران

سدها نقش ارزنده‌ای در تولید انرژی و نیز ذخیره آب برای آشامیدن و صنعت ایفا می‌کنند و سرمایه‌ای برای تامین انرژی در جهان مدرن امروزی به شمار می‌روند. همچنین بهبود و آسایش فکری جامعه بشری و افزایش تولیدات کشاورزی رابطه مستقیمی با سدسازی دارد. دامنه فواید سدها به همین‌ها ختم نمی‌شود؛ سدها مناسب‌ترین سازه‌ها در برابر خسارت‌های هنگفت طغیان‌ها و سیلاب‌های فاجعه‌آمیزند. با در نظر گرفتن این آثار، شایان توجه بود که «کمیته ملی سدهای بزرگ ایران» با هدف ارتقاء و ترویج دانش سدسازی و منابع آب در زمینه‌های طراحی، ساخت، بهره‌برداری، تعمیر و نگهداری از سد‌های بزرگ، در سال ۱۳۴۷ شمسی (1970 میلادی) تاسیس یافت.

هم‌اکنون، این کمیته با بیش از 3700 عضو حقیقی شامل استادان دانشگاه‌ها، مدیران و کارشناسان ارشد صنعت سدسازی و آب و 79 عضو حقوقی از تشکل‌های مهم علمی و فنی کشور محسوب می‌شود و ارزش و اعتبار ویژه‌ای در مجامع علمی داخلی دارد. این نهاد تاثیرگذار، علاوه بر تشکیل و برگزاری کارگاه‌های آموزشی تخصصی، سخنرانی‌های علمی و بازدیدهای فنی مفتخر است که کنفرانس‌های سدسازی را در سطح ملی و بین‌المللی برگزار کرده است. تألیف بیش از 110 کتاب ارزنده از دیگر فعالیت‌های این کمیته ملی به شمار می رود. همچنین کمیته ملی سدهای بزرگ ایران با مشارکت در تدوین 56 کتاب علمی، حضوري فعال و مستمر در کنگره‌های جهانی از طریق ارائه مقالات علمی داشته است. مجموعه فعاليت‌هاي انجام شده در اين زمينه منجر به ارائه 706 مقاله در اجلاس‌ها و كنگره‌‌هاي سال‌هاي مختلف شده است.

«کمیته ملی سدهای بزرگ ایران» با توجه به تجارب به‌دست‌آمده و شرکت مستمر در اجلاس‌های جهانی در سال‌های اخیر، دستاوردهای جدیدی در صنعت سدسازی و آب کشور به ارمغان آورده است. ارتباط روزافزون با «کمیسیون بین‌المللی سدهای بزرگ» منجر به کسب 30 کرسی در کمیته‌های تخصصی آن و انتخاب به عنوان نائب‌رئیس این کمیسیون برای یک دوره سه‌ساله در هشتادوششمین مجمع عمومی در وین، از ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ شد. همچنین، این کمیته میزبان هفتادوسومین اجلاس اجرایی در تهران، در تاریخ اردیبهشت ۱۳۸۴ شمسی (می 2005 میلادی) بود که این مراسم با شکوهِ بسیار برگزار گردید.

در دهه‌های گذشته، کشور ایران فعالیت‌های شایانی در زمینه سدسازی در مسیر توسعه پایدار و رفاه مردم کشور خود و جهان ترتیب داده که همواره با احترام به اخلاق حرفه‌ای و رعایت جنبه‌های زیست‌محیطی آمیخته بوده و با این رفتار حرفه‌ای نشان داده است که عضو برجسته از جامعه جهانی این عرصه است.